• Wolontariat "MOC PROMIENI"

• W naszej placówce uczy się ponad 400 uczniów. Każdy z nich jest inny, ma różne talenty i zainteresowania. Niektórzy jeszcze tych talentów nie odkryli, nie dostrzegli z powodu zbyt małej wiary w siebie lub nie spotkali na swojej drodze osoby, która pomogłaby im je odkryć.
          Rolą nauczycieli jest wspieranie w tym procesie odkrywania. Dlatego we wrześniu 2016 roku, w szkole, utworzyłam z koleżanką Sylwią Łaskowską wolontariat „Moc promieni”. Dzięki tej organizacji uczniowie odkrywają nowe talenty, zainteresowania oraz zrozumieją, jak wiele z siebie mogą dać innym i jak dużą radość mogą z tego czerpać. Najcenniejsze, co możemy podarować drugiemu człowiekowi, to swój czas i zainteresowanie. I takie zasady wpajamy uczniom. Wolontariusze prawie nigdy nie zbierają pieniędzy. Chcemy, żeby wiedzieli, że można pomagać, nie posiadając środków finansowych. Ilość chętnych dzieci, która zgłosiła się do wolontariatu przerosła nasze oczekiwania. Obecnie mamy około 140 wolontariuszy z klas I-VIII. Najmłodsi, kiedy zaczynali mieli 6 lat, ale pełni zapału, angażowali się w działania, które z roku na rok były bardziej wymagające. Dodatkowo współpracuje z nami około 20 wolontariuszy dorosłych (nauczyciele, rodzice, dorosłe rodzeństwo uczniów).
          W naszych działaniach bardzo ważne jest to, że opieramy się w znacznej większości o własne, autorskie pomysły oraz, że nasze dzieciaki bardzo rzadko zbierają pieniądze. Nasze działania oparte są bardzo często o pozyskiwanie rzeczy niepotrzebnych i poprzez twórcze działania przekształcanie ich. Uczymy dzieciaki, że pracą własnych rąk i swoimi pomysłami mogą zdziałać rzeczy niesamowite.
          Ewa Zielińska

• Szkoła Podstawowa im. Ignacego Jana Paderewskiego w Zagościńcu